Παγκόσμιο Κύπελλο Κολύμβησης Open Water, Αργεντινή : Αναλυτικά Αποτελέσματα.

Σύμφωνα με τα επίσημα αποτελέσματα της FINA ο Σπύρος Γιαννιώτης κατετάγη τελικά 20ος με χρόνο 1:52:24.48, παρά τις αρχικές εκτιμήσεις που τον ήθελαν ανεπίσημα στην 13η-14η θέση, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανοιχτής θάλασσας στην Παταγονία.

Στην άλλη ελληνικη συμμετοχή η Κέλλυ Αραούζου κατετάγη 9η πραγματοποιώντας χρόνο 2:05:31.07.

Αναλυτικότερα, στους άνδρες νικητής ήταν ο βρετανός Τόμας Άλλεν με χρόνο 1:51:29.04, ενώ τον ακολούθησε ο Αντρέας Βάσμπεργκερ από την Γερμανία, κανόντας τα 10χλμ. σε 1:51:30.69. Τρίτος κατά σειρά ήταν ο επίσης γερμανός Κρίστιαν Ράιχερτ με χρόνο 1:51:33.51.

Στις γυναίκες η βραζιλιάνα Πολιάνα Οκιμότο ήταν αυτή που τελικά επικράτησε με χρόνο 2:05:03.88, ακολουθούμενη από τις  Άννα Μαρτσέλα, από τη Βραζιλία, με χρόνο 2:05:16.94, και την γερμανίδα, Άνγκελα Μάουερ η όποια είχε χρόνο 2:05:18.28.

 

Αντρες

1 Thomas ALLEN GBR 1:51:29.04
2 Andreas WASCHBURGER GER 1:51:30.69
3 Christian REICHERT GER 1:51:33.51
4 Federico VANELLI ITA 1:51:33.92
5 Matteo FURLAN ITA 1:51:34.46
6 Damien CATTIN VIDAL FRA 1:51:36.42
7 Simone RUFFINI ITA 1:51:37.54
8 Evgenii DRATTCEV RUS 1:51:41.36
9 Thomas LURZ GER 1:51:42.64
10 Alla DO CARMO BRA 1:51:42.96
11 Valerio CLERI ITA 1:51:43.26
12 Romain BERAUD FRA 1:51:44.36
13 Axel REYMOND FRA 1:51:44.56
14 Guillermo BERTOLA ARG 1:51:45.12
15 Mario SANZULLO ITA 1:51:45.52
16 Diogo VILLARINHO BRA 1:51:45.92
17 Jack BERNELL GBR 1:51:48.02
18 Kirill ABROSIMOV RUS 1:51:57.10
19 Esteban ENDERICA ECU 1:52:04.56
20 Spyridon GIANNIOTIS GRE 1:52:24.48
21 Christopher BRYAN IRL 1:52:40.61
22 Guillaume BOSCHER FRA 1:58:33.10
23 Ivan ENDERICA ECU 2:00:13.94
24 Ivan SITIC CRO 2:01:11.48
25 Copac ROKO CRO 2:01:13.57
26 Daniel FOGG GBR 2:01:14.10
27 Samuel DE BONA BRA 2:07:54.84
28 Martin CARRIZO YUNGES ARG 2:08:21.90
29 Miguel ARMIJOS CASTILLO ECU 2:10:13.88
30 Jeronimo PRIEDE ARG 2:21:20.26
- Santiago ENDERICA ECU DNF
- Lucas ALTAMIRA ARG OTL

 

 

Γυναίκες

1 Poliana OKIMOTO BRA 2:05:3.88
2 Ana Marcela CUNHA BRA 2:05:16.94
3 Angela MAURER GER 2:05:18.28
4 Aurelie MULLER FRA 2:05:20.88
5 Samantha AREVALO ECU 2:05:24.69
6 Rachele BRUNI ITA 2:05:24.74
7 Martina GRIMALDI ITA 2:05:25.30
8 Cecilia BIAGIOLLI ARG 2:05:27.80
9 Kalliopi AROUZOU GRE 2:05:31.07
10 Margarita DOMINGUEZ ESP 2:05:48.24
11 Elizaveta GORSHKOVA RUS 2:05:49.68
12 Olga KOZYDUB RUS 2:05:58.34
13 Karla SITIC CRO 2:05:58.57
14 Alice FRANCO ITA 2:05:59.00
15 Anastasia KRAPIVINA RUS 2:06:24.57
16 Julia ARINO ARG 2:07:19.94
17 Angelina KARGALSTEVA RUS 2:08:06.85
18 Celia BARROT FRA 2:09:04.82
19 Adeline FURST FRA 2:09:38.30
20 Florencia MAZZEI ARG 2:09:41.47
21 Alice DEARING GBR 2:16:24.70
22 Sarah BOSSLET GER 2:7:41.78
23 Rachel WILLIAMS GBR 2:18:01.10
24 Ellena JONES GBR 2:18:24.10
- Milena FRANZOIA ARG DNF
- Victoria LINDON ARG DNF
- Danielle HUSKISSON GBR DNF